Тема: Іменники власні та загальні. Правопис власних  та загальних іменників ( в рамках проведення Дня горіха)
Мета: формувати в учнів  компетентність спілкування українською мовою (вміння усно і письмово висловлювати свої  думки, тлумачити поняття, почуття) ; закріплювати уміння розрізняти частини мови, загальні та власні іменники, вправлятися в їхньому правописі; узагальнювати знання учнів про будову слів, споріднені слова; розвивати критичне, творче мислення учнів, зв’язне мовлення; формувати соціальну компетентність (виховувати дружелюбність, вміння прийти на допомогу, працювати в команді), виховувати повагу до рідного слова.
Обладнання:  комп'ютер, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал, картки для вставлення  букв, фотографії, горішки для фізкультхвилинок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Продовжуємо наш горіховий день.
- Завітаємо на урок української мови. І пригадаємо наш девіз дня:



- Що очікуєте від уроку?
ІІ. 1.Каліграфічна хвилинка.
         - Запишемо дату роботи у зошит. До речі, до числа 29 ми ще сьогодні повернемося.
         - І як ви думаєте, написання якої літери ми повторимо сьогодні?
         - Так, літери «ге». А що ви можете про неї сказати?
Запис у зошиті:  г г г Г Г Г П Т Гг го ор рі іх  горіх
         - Спробуймо скласти речення, в  якому кожне слово б починалося буквою «ге» і, звичайно, містило слово горіх. Якомога довше речення.
         - А перш ніж записати речення в зошит, пригадаймо як писатимемо власні назви.

2. Перевірка домашнього завдання.
         - Зачитати речення, де слово горіх є головним членом речення. Який саме це головний член речення?
         - Зачитати речення, де слово горіх є другорядним членом речення.
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
         - Подумайте, чи підходить слово горіх  до  теми, яку ми почати вивчати на попередніх уроках?
         - Доведіть, що горіх – іменник.
         - Сьогодні пропоную вам пересвідчитися, наскільки все взаємопов’язано в нашій мові і скільки ми повторимо, а скільки нового дізнаємося, працюючи зі словом горіх.
         - То що розкусимо цей горішок? До речі, що ж означає цей фразеологізм – розкусити твердого горішка( пізнати щось нове, розв’язати якесь складне завдання).
- А хто не працюватиме – отримає на горіхи. А яке значення цього фразеологізма?
         - А ще є фразеологізм, стале словосполучення,«міцний горішок».
Так називають людину зі складним характером? Відомі вам такі люди? А ось моє покоління, покоління ваших батьків, навіть бабусь і дідусів,  знайомі з цим висловом, завдячуючи  одноіменному  фільму «Міцний горішок», що вийшов на екрани у далекому 1988 році.

 ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.     Словниковий диктант.
Горіх, Греція, ліщина, горіховий, горішник, горішок,  горох.
- Що ви можете сказати про ці слова?
         ( власні та загальні іменники, споріднені слова( позначити корінь, підкреслити літери, що чергуються), дво- та трискладові слова …)
- Яке слово можна назвати зайвим? ( горох, тому що не має нічого спільного з горіхом), ( Греція, тому що власна назва),  ( горіховий, тому що це прикметник, а решта слів - іменники)
- А чи пов’язані слова Греція та горіх? Прочитайте інформацію про це.
Мабуть, назва грецький, виникла через те, що батьківщиною такого продукту є Греція. Насправді така гіпотеза є неправильною.
Виявляється, що в далекі часи Київської Русі такі горіхи вже цілими партіями завозилися до нас переважно саме з території Греції. Незважаючи на те, що пізніше цей продукт доставляли і з інших куточків світу, прижилася саме така назва, яка нам відома сьогодні – грецький горіх.

-  Чи є Греція батьківщиною горіха? Назва ж «волоський горіх», за однією із версій,  походить від назви Волощини (Молдова), звідки він, ймовірно, поширився на Україну.
- В які часи горіхи завозилися до нас  переважно з території Греції?
- Які слова написані з великої літери? Чому? Спишіть речення з цими словами.
Фізкультхвилинка
 В ручки ми взяли горішки
Всі побігаємо трішки
Всі горішки у малят
Бігать весело хотять.
 Підіймаємо горішки,
Затанцюємо ми трішки.
Присідай, присідай,
Ти від нас не відставай.
 Ми горішок не покажем,
Де сховаємо — не скажем.
Всі горішки у малят
За спиною тихо сплять.
 Ось горішок наш стомився,
На галявці зупинився.
Ти лежи і не вставай,
Баю-баю, баю-бай.
 Встанемо на ніжки,
Зберемо горішки.
І спокійно підійдемо
В козубок їх покладемо.


ІІІ. Закріплення вивченого про іменник.

1.     Власні назви, пов’язані зі словом горіх.
- Які іменники ми називаємо власними?
- Які називаємо загальними?
- В нашій Україні є багато власних назв, пов’язаних зі словом «горіх»
Тож познайомимося з ними? Ваше завдання – заповнити пропуски літер у словосполученнях ( завдання супроводжується демонстрацією слайдів):

…ело …оріхове, ( …онецька …бласть, …итомирська …бласть)
…ріхове озеро ( …олинська область)
…оріховий гай
 …істо …ьвів
…різвище …оріхвець
…апуга …орішок ( папуга однокласника Давида)
 пам’ятник горіхові в …елі  …олоському
 свято …оріховий …пас
                     

Третій Спас ( 29 серпня) по праву називали Горіховим Спасом, бо в цей час достигали лісові горіхи, і можна було їх заготовляти і освячувати в церкві.
За народними спостереженнями, в один і той же рік не могло бути врожаю і на горіхи, і на хліб. А тому врожай горіхів передвіщав гарний урожай хліба наступного року.
На Горіховий Спас, попри те, що календар показував літо, фактично, наступала осінь, ставало холодно. Багато перелітних птахів відлітали на з..мівлю до теплих країв, наприклад, ластівки й журавлі. У наш час через глобальне пот..плі..я ці терміни відсунулися на пізніший, осі..ій час.
2.         Складання сенкану ( робота в групах)
- А чи однозначне чи багатозначне слово горіх?
- складіть сенкан на тему «Горіх».
Зразки:
1.     Горіх.
2.     Високий, розлогий.
3.     Росте, цвіте, плодоносить.
4.     На горіху смачні плоди.
5.     Дерево.

1.     Горіх.
2.     Корисний, смачний.
3.     Висить, достигає, смакує.
4.     Горіх корисний для здоров’я.
5.     Смакота.

Фізкультхвилинка
Наш горішок мандрівник
 Мандрувати здавна звик. (Перекочувати по долоньці)
Він ліворуч помандрує –
Своїх друзів всіх здивує.
 А праворуч помандрує –
 Разом з ними потанцює. (Перекочувати горіх вправо-вліво по долоні)
 Далі він мандрує в гори,
В гори і долини. (Перекочувати горіх вгору-вниз по долоні)
А в долині наш горішок
 Квіточку зустріне.
Він до неї посміхнеться,
До пелюсточок торкнеться. (Прокочувати горіх по кожному пальчику)
Гарно, добре мандрувати,
 Та вже час і повертати. (Перекочувати горіх між двома долонями)


3.      Творча робота ( письмо для себе)
- Чи бачили ви фільм за мотивами чеської казки «Три горішки для Попелюшки?»
     - Чим були цікаві ці горішки? ( виконували бажання)
- Що б ви хотіли, щоб здійснили три чарівних горішки для вас?


ІV. Підсумок.
1.Рефлексія.
-  Які враження від уроку?
- Висловиться, продовжуючи фрази.
Мені сподобалося найбільше…
Я хотів би дізнатися про…
Найбільше мене вразило…
Я навчився…
Складно було…
Вдома я розкажу…
Я хочу навчитися…
2. Домашнє завдання( на вибір):
- впр. 287
- скласти вірш ( казку) про горішок.





Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Свято Букваря

Свято матері

Використання здоров’язберігаючих технологій у початковій школі