Урок читання
2клас
Тема
уроку: Сторінки з життя Ганни Чубач. Ганна Чубач «У
лісочку, на пеньочку»
Мета:
вдосконалювати
навичку читання ( працювати над розширенням поля зору, тренуванням
артикуляційного апарату, формуванням мовної догадки, усвідомленням прочитаного,
виразністю читання), розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення учнів;
виховувати працьовитість, доброзичливість, ввічливість.
Обладнання:
презентація
до уроку, мультимедійний проектор, папки «Вчуся читати правильно і швидко»,
Хід
уроку
І.
Організаційний момент
1.
Привітання ( слайд 2).
Я всміхаюсь сонечку:
-
Здрастуй, золоте!
Я
всміхаюсь квіточці.
Хай
вона росте.
Я
всміхаюсь дощику:
-
Лийся мов з відра!
Усміхаюсь
людям я,
Зичу
їм добра:
-
Доброго дня!
2. Вправа «Очікування»
( слайд 3)
Вчитель:
І так розпочинаємо наш урок читання, який є для нас _________.
-
А що ви очікуєте від нашого
сьогоднішнього уроку?
-
А я очікую, що ви гарно працюватимете. Я
хочу, щоб у ваших очах горіли вогники творчості.
-
Тож девіз тепер згадаймо
І урок свій починаймо.
3. Наш девіз (слайд 4
):
Не просто слухати, а ЧУТИ.
Не просто дивитися, а БАЧИТИ.
Не просто відповідати, а МІРКУВАТИ.
Дружно й плідно ПРАЦЮВАТИ.
ІІ. Вправи на розвиток
навички читання.
1.
Мовленнєва
розминка ( слайд 5):
Пригадайте, діти, вмить,
Як пшениченька шумить.
Як в гайку струмок дзвенить?
А як джміль в саду бринить?
Як шумлять у птаха крила?
В морі синьому вітрила?
2. Робота з папками «Вчуся читати
правильно і швидко» ( слайд 6 )
а)
робота з таблицями Шульте ( с. 22-23)
б)
робота з набором слів № 8 ( с. 16 ):
- читання
«бджілкою» різними способами;
- вибіркове
читання:
·
власні назви (Денис, Тарас, Назар);
·
слова з м’якими приголосними ( модель, пеньок,
ріпак, горіх, малюк, ріжок, мішок);
·
назви істот ( модель, голуб,
Денис, малюк, Назар, Тарас, козак, косар,
сорок);
·
дієслова
( випав );
·
лагідні, пестливі слова ( пеньок,
ріжок, дубок, );
·
слово з
можливими двома варіантами наголосу ( сорок ) – Яку скоромовку з
цим словом знаєте?);
·
синонім слова «козубок» (кошик).
в) читання анаграм ( слайди 7, 8):
ВЕНЬЧЕР
ПЕЛИНЬ
ЕРПЕСНЬ
ГДЕНЬРУ
-
Яке слово є зайвим? (грудень)
г) відновлення віршів (робота в групах ) – (слайд 9).
Матеріал для гри:
1. Тебе
на весні
Я ж садила, поливала
Здасися мені!..
Я ж думала на віночок ( Леся Українка «Барвіночку
мій хрещатий…»)
-
До речі, саме сьогодні ми відмічаємо
річницю народження Лесі Українки. Від того дня, коли народилася ця мужня жінка,
минуло 143 роки.)
-
2. Поки
день ще не погас,
На гіллячках, на тоненьких,
Білка сушить про запас.
Сироїжки та опеньки. (Ліна Костенко «Білочка восени»)
3. Й
вовк у неї не заліз.
Я залишив рукавичку
За городом, там, де ліс.
Та ні зайчик, ні лисичка (Платон Воронько «Казка про
рукавичку»)
4. По
вузькій стежинці
В козубку суниці ніс
Липню на гостинці.
Красень Червень через ліс ( Вадим Скомаровський
«Козубок-колобок»)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
1.
Конкурс
на кращого читця вірша «Козубок-колобок» ( переможця обирає клас, нагородження
медалькою)
2. Відповіді на запитання:
-
Яку пору року описав у своєму вірші В.
Скомаровський?
-
Яким уявляєш місяць червень? ( красивий,
гостинний, ввічливий, добрий)
-
Які з виділених слів передають рух, дію
Червня?
-
А які дію козубка?
-
Чому автор порівнює козубок з колобком?
(був кругленький, мов колобок, наповнений суницями)
-
Як автор пояснює появу суниць на лузі?
-
Чи сподобалася тобі ця вигадка?
-
Визнач настрій вірша.
-
Які явища природи постають живими
істотами у віршах Вадима Скомаровського? ( місяці Червень та Липень, листопад,снігопад)
3.
Демонстрація ілюстрацій до творів поета.
4.
Перевірка
додаткового домашнього завдання.
-
За бажанням ви могли ознайомитися ще з
віршами В.Скомаровського , які розміщені у «Перлинці».
-
Хто скористався цією можливістю?
-
Які вірші вам сподобалися? А, можливо,
хтось вивчив і напам’ять?
ІY. Фізкультхвилинка
(слайд 10) під пісню «Черепаха Аха» ( автор слів та музики Ганна Чубач)
Y.
Повідомлення теми
та завдань уроку.
-
Чи подобається вам цей віршик,
покладений на музику?
-
А чи хотілося б вам прочитати ще інші
твори поета, який написав «Черепаху Аху»?
-
Сьогодні
ми й познайомимося з поетесою Ганною Чубач, яка є автором тексту й
музики пісні про черепаху Аху, та її
поезіями.
-
До речі, це моя найулюбленіша поетеса.
Сподіваюсь, стане улюбленою й для когось із вас. ( слайд 11)
YІ. Робота
над новим матеріалом:
1.
Розповідь
про Ганну Чубач.
Народилася
Ганна Чубач 6 січня 1941 року на
Поділлі, а саме в с. Плоске на Вінничині. (
слайд 12)
-
А що це за день 6 січня? А рік?
-
Тож яким було дитинство маленької Ганни
в цей нелегкий час?
-
Прочитайте про це текст.
Батько Ганни загинув у перші дні
війни. Мама ж навчала дівчинку « й усяку роботу робити», «пісень співати» і
«світ любити». І хоч життя було нелегким, дівчинка сприймала його у світлих
кольорах: любила співати, малювати, вигадувати казки.
По закінченню війни
гарно навчалася у школі, потім в
інституті.
-
Що вам найбільше запам’яталося з прочитаного?
Працювала в газеті «Літературна
Україна», журналі «Дніпро». (слайд 13)
Вірші поетеса почала складати з
раннього дитинства. Перша збірка поезій «Журавка» вийшла у 1970 році. ( слайд 14)
Особливу увагу привертають поезії,
написані дітям. ( слайд 15) Сама Ганна
Чубач сказала «У дитячих
віршах відкриваю себе». Нею написано
багато творів для дітей. Деякі книги ви можете побачити на слайді, деякі на
книжковій виставці. Можливо, хтось має у своїй домашній бібліотеці ці книги?
2. Ознайомлення з новим віршем.
-
Твір, який сьогодні ми опрацюємо, має
назву «У лісочку на пеньочку». Що ж могло відбутися у лісочку на пеньочку? Хто
там міг зустрітися? Висловіть свої припущення?
-
А
тепер прослухайте твір і визначіть персонажів, яких обрала для нього
Ганна Чубач.
-
То хто є головними персонажами вірша? ( слайд 16 )
3. Словникова робота ( слайд 17)
-
Значення яких слів вам були невідомі?
-
Міточка – позначка на тканині.
-
Виточка – зашита з вивороту невелика
складочка на одязі.
-
Прочитаймо виділені слова за мною «луною».
-
4.
Читання
«вуликом».
5.
Бесіда
за змістом з елементами вибіркового читання.
-
Для кого вишивала сорочку мишка?
-
Підніміть руку, у кого з вас є
вишиванка?
-
Які нитки використовувала
мишка-майстриня? Зачитайте з тексту.
-
Якою голочкою працювала мишка?
-
Хто спостерігав за роботою
мишки-трудівниці? Прочитайте.
-
Що зробили горобці, коли втомилися
дивитися? Чи не нагадують вони вам ще одного горобця з казки, що ми
опрацьовували на уроці позакласного читання?
-
Чи змінюється настрій мишки?
-
Продовжіть речення «Спочатку мишка
вишивала для синочка весело, тому що …»
-
Зачитайте уривок про зміну настрою
мишки.
-
Який настрій передано на малюнку?
6.
Читання
вірша в парі ланцюжком.
-
Повчіться читати вірш виразно. Для цього
попрацюйте в парі. Прочитайте вірш разом ланцюжком.
7. Фізкультхвилинка
У норі принишкла мишка.
У норі у миші – тиша.
Може, миша в тиші пише?
Може, миша там читає?
Може, миша вишиває?
Може, миша кашоварить?
Мишенятам кашу варить?
У норі у миші – тиша…
Чи заснула миша в тиші?
8. Виразне читання вірша з
іграшкою-мишкою.
9. Хвилинка творчості ( слайд 18)
-
Що можна порадити горобцям і мишці?
-
Продовжіть речення «Якби я був горобцем…»
-
«Якби я була мишкою…» ( гра «Мікрофон»)
-
Щоб хоч трішки розвеселити мишку,
складімо про неї сенкан. ( слайд 19)
10.
Складання сенкану.
Можливий варіант:
1.
Мишка.
2.
Працьовита, турботлива.
3.
Вишивала, співала, зажурилася.
4.
Мишка-матуся любить синочка.
5. Майстриня.
11.
Хвилинка етимології.
-
А звідки прийшли до нас слова «миша» та
«горобчик»?
-
Що означали в давнину?
-
Який словник нам допоможе про це
дізнатися?
-
Я підготувала вам витяг із
етимологічного словничка учня початкових класів. Пропоную хлопчикам прочитати
про горобців. А дівчаткам - про мишку.
МИШКА
Для людини миші – це шкідники. За ними
люди давно спостерігали і помічали, що миші крадуть значну частину урожаю.
Тому й назва цих гризунів означає
«краде, злодійка». Прийшло слово в нашу
мову з давньослов’янської мови.
ГОРОБЕЦЬ
Горобець цвірінькає на всі боки.: «ець»,
«ець», ніби хоче всім нагадати, що давньослов’янська назва «горобець» походить від того звука, який він
залюбки співає.
YІІ.
Підсумок. Рефлексія.
-
Чи збулися ваші очікування?
-
Продовжіть речення ( слайд 19): Сьогодні на уроці я…
Найцікавішим для мене було…
У мене добре вийшло…
Я зустрівся з трудністю при…
Раджу самому собі…
-
Якого кольору був ваш настрій на уроці?
-
Чи гарною вийшла б вишиванка для мишеняти,
якщо ви б виконали її в такій колірній гамі?
-
Домашнє завдання буде таким ( слайд 21):
·
Навчитися виразно читати вірш.
§ НА
ВИБІР:
·
Придумати продовження вірша.
·
Створити вишиванку для мишеняти на малюнку
-
Наш урок для мене був світлим, сонячним.
-
Дякую за співпрацю.
Коментарі
Дописати коментар